Wir sind biocaria

Popraw nastrój w życiu codziennym – w ten sposób odnajdziesz swój wewnętrzny spokój 0
Popraw nastrój w życiu codziennym – w ten sposób odnajdziesz swój wewnętrzny spokój

Popraw nastrój w życiu codziennym – w ten sposób odnajdziesz swój wewnętrzny spokój

Ze względu na rosnące wymagania w pracy i życiu codziennym wiele osób odczuwa wewnętrzną nierównowagę. To nie tylko zwiększa podatność na stres. W najgorszym przypadku traci się zdolność do świadomego relaksu. Aby znaleźć wewnętrzny spokój, musisz zrównoważyć napięcie i relaks w swoim życiu.

W artykule mówimy o sprawdzonych technikach relaksacyjnych, których możesz użyć, aby świadomie się zrelaksować i wyciszyć. Ponadto przedstawimy Ci szereg składników odżywczych, które mogą wzmocnić Twój układ nerwowy i pomóc Ci osiągnąć większy wewnętrzny spokój.

 

Wzmocnij swój układ nerwowy technikami relaksacyjnymi

Zabiegi relaksacyjne są skutecznym środkiem uspokojenia. Ich główną zaletą jest fakt, że możesz to zrobić bez dodatkowych narzędzi, prawie wszędzie i znaleźć drogę do wewnętrznego spokoju. W dalszej części artykułu przedstawimy trzy najpopularniejsze techniki relaksacyjne.

Progresywne rozluźnienie mięśni według Jacobsona

Progresywne rozluźnianie mięśni – również postępujące rozluźnianie mięśni lub w skrócie PMR – zostało opracowane przez amerykańskiego psychologa Edmunda Jacobsona pod koniec XX wieku. W ramach swoich badań odkrył, że ukierunkowane napięcie mięśni może wywołać głęboki relaks. Ciało wpływa na umysł. Według wyników naukowych postępujące rozluźnienie mięśni techniką Jacobsona może nie tylko złagodzić stres, ale także przeciwdziałać dolegliwościom, takim jak bóle głowy, pleców i nadciśnienie. To łatwe. Napinasz mięśnie nóg, tułowia i górnej części ciała, jeden po drugim, w kolejności rosnącej, przez pięć do dziesięciu sekund.

Trening autogenny

Trening autogenny został opracowany przez niemieckiego neurologa Johannesa Heinricha Schulza na początku XX wieku. Obserwacje, które Schulz poczynił ze swoimi pacjentami, położyły podwaliny pod tę technikę relaksacyjną. Niektórzy byli w stanie wprowadzić się w stan hipnozy, po czym odczuli głęboki relaks. Dziś trening autogenny jest uznaną procedurą psychoterapeutyczną opartą na wiedzy, że ciało i umysł współdziałają i reagują na siebie. Autohipnoza treningu autogennego rozpoczyna się od trzech podstawowych ćwiczeń: „odpoczynek”, „ciężkość” i „ciepło”. W myślach wypowiadają pewne formuły, takie jak: „Staję się spokojniejszy i spokojniejszy”, „Moje nogi są bardzo ciężkie” lub „Mój żołądek jest bardzo ciepły”.

Medytacja

Medytacja to ogólne określenie na różne techniki, które odprężają ciało i uspokajają przepływ myśli. Zawsze chodzi o świadome skoncentrowanie się na jednej rzeczy i po prostu pozwolenie swoim myślom „płynąć”. Na przykład możesz skupić się na świetle świecy, oddechu lub dźwięku. Bardzo ważne jest, aby Twoje myśli nie krążyły ani wokół przeszłości, ani przyszłości. Medytacja zawsze dotyczy tu i teraz.

Medytacja

Pokarm dla nerwów – wewnętrzny spokój dzięki odżywianiu

Dieta jest jednym z kamieni węgielnych zdrowia fizycznego i psychicznego. Poprzez ukierunkowane dostarczanie składników odżywczych możesz pozytywnie wpłynąć na swój stan umysłu – czyli szczęście – i znaleźć więcej wewnętrznego spokoju w życiu codziennym. Odpowiednia dieta jest niezwykle ważna dla zdrowia układu nerwowego, właściwie dobrane składniki odżywcze mają pozytywny wpływ na nasz nastrój i siłę psychiczną. Składniki odżywcze robią to na różne sposoby. Na przykład witaminy z kompleksu B mogą pomóc w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Witamina B12 może przeciwdziałać zmęczeniu, stresowi i wewnętrznemu niepokojowi. Ponadto istnieje wiele naturalnych składników odżywczych, które mogą wzmocnić Twój układ nerwowy i pomóc Ci znaleźć więcej wewnętrznego spokoju.

Wzmocnij swój układ nerwowy dzięki 8 składnikom odżywczym

W następnym akapicie wprowadzimy Cię w naturalne odżywianie układu nerwowego. Wzmocnij układ nerwowy w naturalny sposób i pomóż sobie bardziej zrelaksować się w codziennym życiu.

L-tryptofan

L-tryptofan to niezbędny aminokwas, który można znaleźć np. w różnych rodzajach mięsa, w jajach czy soi. L-tryptofan może pomóc Ci znaleźć więcej wewnętrznego spokoju poprzez regulację równowagi hormonu szczęścia, serotoniny i melatoniny, hormonu snu. Wegetarianie szczególnie cenią ten aminokwas w postaci suplementu diety, ponieważ trudno go wchłonąć w wystarczających ilościach z pokarmów roślinnych. Podejrzewa się, że niedobór L-tryptofanu sprzyja depresji i zaburzeniom snu.

Ekstrakt z Rhodiola rosea

Ekstrakt z różeńca górskiego jest wytwarzany z korzenia róży i jest znany ze swojego korzystnego wpływu na ciało i umysł. Mówi się, że substancja ta zmniejsza zmęczenie psychiczne i fizyczne związane ze stresem, redukuje objawy łagodnej depresji i przeciwdziała lękowi. Zgodnie z wynikami badań naukowych te niezwykłe właściwości zawdzięczają zawartemu w nim salidroside – drugorzędnej substancji roślinnej.

Ekstrakt z Griffonia simplicifolia

Griffonia to ziołowy ekstrakt z czarnej fasoli afrykańskiej uważany za skuteczny naturalny środek na niepokój. Właściwości te uzasadnia zawarty w nim 5-hydroksytrypthopan (5-HTP) – prekursor hormonu szczęścia, serotoniny, który może mieć pozytywny wpływ na organizm na różne sposoby. Mówi się, że ekstrakt z Griffonia simplicifolia ma właściwości przeciwlękowe, przeciwbólowe i nasenne.

Ekstrakt z szafranu

szafran

Ekstrakt z szafranu uważany jest za naturalny wzmacniacz nastroju. Składniki tej znanej rośliny leczniczej są stosowane na różne dolegliwości, takie jak bóle brzucha czy kamienie nerkowe. Szafran jest szczególnie znany ze swoich właściwości przeciwdepresyjnych, które zawdzięcza zawartym w nim karotenoidom – krocynie i kroketynie. Z badań naukowych wynika, że ekstrakt z szafranu ma równie silne właściwości przeciwdepresyjne, jak często stosowany przeciwdepresyjny lek psychotropowy – fluoksetyna.

Cholekalcyferol (witamina D)

Cholekalcyferol jest naturalną witaminą D. To mikroelement, którego niedobory często występują w naszej szerokości geograficznej. Ponieważ organizm może wytwarzać witaminę D tylko przy pomocy światła słonecznego, w zimnych porach roku nie jest ona dostępna w wystarczających ilościach, dlatego suplement diety z witaminą D jest uważany za bardzo przydatny. W ten sposób możesz przeciwdziałać nieprzyjemnym objawom niedoboru, takim jak trwałe zmęczenie i apatia.

Chlorowodorek pirydoksyny (witamina B6)

Chlorowodorek pirydoksyny – lepiej znany jako witamina B6 – jest uważany za jeden z najważniejszych mikroelementów wpływających na funkcjonowanie układu nerwowego. Ponieważ jest to ważny mikroelement, należy go spożywać w sposób ciągły w ramach diety. Witamina B6 odgrywa ważną rolę w ochronie komórek nerwowych i budowaniu różnych neuroprzekaźników. Ponadto uważa się, że witamina B6 odgrywa ważną rolę w regulacji poziomu homocysteiny. Jest to toksyna komórkowa podejrzewana o sprzyjanie chorobie Alzheimera i depresji.

Tiamina (witamina B1)

Tiamina to witamina B1, znana również jako „witamina nastroju”. Występuje np. w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych czy mięsie i jest ważna dla metabolizmu węglowodanów. Przyjmuje się, że odgrywa również kluczową rolę w niezakłóconej transmisji bodźców między komórkami nerwowymi. Brak witaminy B1 może mieć negatywny wpływ na psychikę i powodować objawy takie jak lęk, depresja i drażliwość.

Cyjanokobalamina (witamina B12)

Witamina B12 to zbiorcze określenie związków chemicznych o tej samej podstawowej strukturze. Występują one prawie wyłącznie w postaci związków białkowych w pokarmach zwierzęcych. Z tego powodu weganom i wegetarianom trudno jest uzyskać w swojej diecie tę niezbędną witaminę w wystarczających ilościach. Witamina B12 bierze udział w różnych procesach metabolicznych w Twoim organizmie. Uważa się, że jest ważna dla rozkładu niektórych kwasów tłuszczowych, a także dla tworzenia krwi i aktywacji zmagazynowanego kwasu foliowego. Oprócz nieprzyjemnych objawów, takich jak drętwienie kończyn i anemia, niedobór witaminy B12 może powodować silne, długotrwałe zmęczenie. Ponadto podejrzewa się, że jej niewystarczająca ilość sprzyja rozwojowi depresji.

Happiness

Które pokarmy wzmacniają układ nerwowy?

Odpowiednie pożywienie może wzmocnić układ nerwowy, zapewniając organizmowi długotrwałą energię. Ponieważ energii potrzebujesz nie tylko dla swoich mięśni, ale jest ona także niezbędna dla optymalnej pracy układu nerwowego. Uważa się, że pozytywny wpływ na jego działanie mają pokarmy zawierające złożone węglowodany – na przykład pełnoziarniste płatki owsiane lub brązowy ryż, a także produkty zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe. Należą do nich na przykład łosoś, orzechy czy jajka.

Poza dostarczaniem ważnych składników odżywczych istnieją produkty, które mogą mieć pozytywny wpływ na układ nerwowy ze względu na zawarte w nich mikroelementy – jak żywność o wysokiej zawartości witamin z grupy B. Należą do nich wszelkiego rodzaju warzywa kapustne, gatunki ryb takie jak sardynki lub makrele, wątróbki. Inne produkty uspokajające i wzmacniające układ nerwowy to waleriana, korzeń róży i szafran.

Co mogę zrobić, żeby było lepiej?

Oprócz odpowiedniej podaży składników odżywczych wzmacniających układ nerwowy możesz podjąć ukierunkowane działania, aby poczuć się lepiej w życiu codziennym. Pomocne mogą okazać się na przykład opisane już techniki relaksacyjne. Ćwiczenia uwalniają hormony szczęścia. Kiedy czujesz się źle, mogą one pomóc Ci poczuć się lepiej. Zasadniczo można powiedzieć, że wszystkie czynności, które sprawiają Ci przyjemność, mogą przyczynić się do poprawy nastroju. Oprócz sportu może to być na przykład dobra książka, ulubiona muzyka lub przebywanie z rodziną i przyjaciółmi.

Jak mogę kogoś uspokoić?

Jak mogę osiągnąć wewnętrzny spokój?

Możesz osiągnąć wewnętrzny spokój poprzez równowagę napięcia i relaksu we wszystkich dziedzinach życia. Nie znajdziesz spokoju, jeśli będziesz się relaksować przez cały dzień. Również cały dzień pracy nie wpływa na Twoją wewnętrzną równowagę. Aby czuć się zrównoważonym, musisz żyć w równowadze.

Źródła:

https://www.aerzteblatt.de/studieren/forum/131877
https: //www.verbüberszentrale.de/wissen/lebensmittel/nahrungsergaenzemittel/gestresst-muede-erschoepft-entspannter-mit-rhodiola-oder-rosenwurz-17771
https://www.deutsche-apotheker-zeitung.de/daz-az/2016/daz-25-2016/safran-gegen-depressionen
https://www.netdoktor.de/ernaehrung/vitamin-b1/mangel /
https://www.apotheken-umschau.de/Ernaehrung/Vitamin-B12-Cobalamin-169919.html


Źródła naukowe:

https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/article-abstract/490637
http://www.efsa.europa.eu/de/efsajournal/pub/2805
Gohari AR, Saeidnia S, Kourepaz-Mahmoodabadi M. Przegląd szafranu, fitochemikaliów i właściwości leczniczych. Pharmacogn Rev 2013; 7: 61–66
Agha Hosseini, M., et al. „Crocus sativus L. (szafran) w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego: badanie z podwójnie ślepą próbą, randomizowane i kontrolowane placebo.” BJOG: An International Journal of Obstetrics & amp; Gynecology 115,4 (2008): 515-519.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140673673913597
https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/548336
https://www.ncbi.nlm.nih.gov / pmc / artykuły / PMC3262813 /

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl